Prioritné oblasti a výsledky výskumu na katedre za rok 2021-2022

 

V roku 2021-2022 prebiehalo na Katedre podnikovohospodárskej riešenie celkovo 11 projektov, z toho 4 projekty VEGA, 1 projekt KEGA, 1 medzinárodný projekt a 2 projekty mladých vedeckých pracovníkov a 3 výskumné aktivity od iných subjektov.  Uvedené projekty determinovali komplexný profil výskumu katedry v období rokov 2021-2022 a teda jej celkové vedecko – výskumné zameranie. 

Medzi najvýznamnejšie výsledky výskumu dosiahnuté na Katedre podnikovohospodárskej za rok 2021 možno zaradiť najmä:

  • Vymedzenie užšieho predmetu vedeckého skúmania v rámci subjektov pôsobiacich v kreatívnych odvetviach a to podľa kritéria ich ekonomickej významnosti.
  • Analyzovanie a testovanie podnikateľského rozmeruvybranej vzorky predmetu skúmania pomocou modifikovaných metód, testovanie predikčných bankrotných modelov, kompetenčného modelu zamestnanca.
  • Vymedzeniemožností transformácie nehmotných aktív subjektov kreatívneho priemyslu do finančnej podoby, vymedzenie a charakteristika jednotlivých fáz ich životného cyklu, analýza typov inovácií subjektov KP, ktorévytvárajú a implementujú a testovanie ich  inovačného procesu vo vzťahu k tvorbe ekonomickej hodnoty a to aj v kontexte vytvárania partnerských väzieb s inými subjektami.  
  • Testovanie faktorov ovplyvňujúce výkonnosť subjektov KKP a formulácia súboruodporúčaní pre manažment subjektov v KP a testovanie cenových stratégií subjektov kreatívneho priemyslu.
  • Rozhodovanie firiem na nedokonale konkurenčných trhoch, zelenej ekonomiky a užitočnosti spotrebiteľov. 
  • Výskum podmienok etického informačného systému vo vedeckovýskumných inštitúciách. 
  • Edukačný a informačný systému CONPROT, podľa cieľových skupín na EU v Bratislave i externe, pre odbornú i laickú verejnosť.
  • Identifikácia, diagnostikácia a analýzy vzťahu typológie intelektuálne znevýhodnených metód a nástrojov ich inklúzie. 
  • Zhodnotenie doterajšieho stavu problematiky rodinných podnikov na Slovensku a generačnej výmeny/nástupníctva v nich a faktorov ovplyvňujúcich nástupníctvo a generačnú výmenu ako špecifickú fázu životného cyklu v rodinných podnikoch zabezpečujúcu udržateľnosť podniku pre ďalšie generácie.
  • Mapovanie súčasného stavu problematiky trvalo udržateľného rozvoja v rodinných podnikoch, testovanie vzájomného vzťahu medzi ukazovateľmi finančnej výkonnosti a vybranými ukazovateľmi trvalo udržateľného rastu. 
  • Analýza finančného zdravia rodinných podnikov ako faktora, ktorý ovplyvňuje finančnú udržateľnosť rodinných podnikov, testovanie vybraných slovenských predikčnýchmodelov na vzorke rodinných podnikov a verifikácia predikčnej schopnosti vybraných modelov prostredníctvom ROC analýzy.

 

Prioritné oblasti výskumu Katedry podnikovohospodárskej v roku 2022 budú:

  • Pokračovanie výskumu v oblasti zelených inovácií a ich inovačnej difúzie na nedokonalých trhoch.
  • Pokračovanie výskumu udržateľného rozvoja podnikania a udržateľnej spotreby pri zachovaní trhovej konkurencieschopnosti podnikov v reálnych trhových podmienkach, s osobitným dôrazom na udržateľnú dopravu a jej dopady na podnikateľské prostredie.
  • Výskum v oblasti podnikania subjektov kultúrneho a kreatívneho priemyslu v kontexte inovácií a trvalo udržateľného rozvoja.
  • Pokračovanie výskumu zodpovedajúcich modelov správania pre etiku a integritu vedeckovýskumných inštitúcií, ako aj posilnenie pozície inštitucionalizovaného udržateľného rozvoja a inklúzie prostredníctvom podpory výskumu a vzdelávania agendy 2030 a inkluzívneho diverzitného správania.

Vedenie katedry

Vedúci katedry: prof. Ing. Helena Majdúchová, CSc.

Zástupca vedúceho: Ing. Bc. Peter Štetka, PhD.

Tajomníčka katedry: Ing. Jana Kissová, PhD.

Vedecký tajomník: Ing. Bc. Peter Štetka, PhD.

Sekretárka: Albína Mituchová

 

Oddelenia katedry

Oddelenie Hodnotových procesov podniku

Vedúca: doc. Ing. Daniela Rybárová, PhD.

Oddelenie Mikroekonómie a podnikových stratégií

Vedúca: doc. Ing. Nora Grisáková, PhD. 

 

História katedry

Na Vysokej škole hospodárskych vied v Bratislave v školskom roku 1951/1952 vznikol študijný odbor ekonomika priemyslu. Zodpovednosť za tento študijný odbor dostala Katedra ekonomiky priemyslu, ktorá vznikla v školskom roku 1950/1951 vyčlenením z Ústavu priemyslu a stavebníctva. Katedra ekonomiky priemyslu, a teda aj jej pokračovateľka Katedra podnikovohospodárska, patrí medzi najstaršie katedry školy.

V roku 1990 sa Katedra ekonomiky a riadenia priemyslu premenovala na Katedru podnikovohospodársku. Katedra do roku 1992 bola gestorom študijného odboru ekonomika priemyslu a zároveň študijnej špecializácie ekonomika stavebníctva. Neskoršie bola gestorom študijného odboru podnikový ekonóm. Od školského roku 1995 gestoruje študijnú špecializáciu ekonomika podnikateľského subjektu v rámci študijného odboru ekonomika a manažment podniku. Po zavedení študijných programov v roku 2004 bola katedra gestorom dvoch programov: Ekonomika podniku a spolugestorom Manažment a ekonomické znalectvo. V rokoch 2021-2022 sa katedra podieľala na príprave  dvoch študijných programov a to Ekonomika a manažment podniku (1. stupeň štúdia) a Ekonomika podniku (2. stupeň štúdia), ktoré úspešne prešli vnútornou akreditáciou.

 

Súčasnosť katedry

Katedra podnikovohospodárska sa podieľa na výchove ekonómov a manažérov podnikov na všetkých stupňoch štúdia - bakalárskom, inžinierskom a doktorandskom. V rámci bakalárskeho základu štúdia sa na niektorých fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave vyučuje študijný predmet Podnikové hospodárstvo. Ďalšími predmetmi zabezpečovanými katedrou významne dotvára profil absolventa daného študijného odboru. Okrem predmetov, ktoré zahŕňajú problematiku podnikovej ekonomiky,  sa  katedry aktívne podieľa na rozvoji predmetov riadenia hodnotových procesov podniku.

 

Aktivity katedry

Katedra realizuje bohatú vedeckovýskumnú činnosť. Participuje na riešení úloh VEGA, KEGA, APVV, Visegrad Fund a projektov mladých vedeckých pracovníkov, pričom jednotlivé výsledky prezentuje na vedeckých konferenciách EU v Bratislave a jej fakultách, na vedeckých konferenciách v zahraničí, v domácich a zahraničných časopisoch a využíva ich v pedagogickom procese ako aj pri tvorbe odbornej literatúry. V súčasnosti katedra pokračuje v rozvoji možností zapojenia sa do medzinárodných výskumných projektov.

Podkategórie

Katedra zabezpečuje pedagogický proces v nasledujúcich predmetoch:

Podnik a podnikanie

Podnikové hospodárstvo