Loading page...

 

Výzva na predkladanie žiadostí o študijný pobyt v zahraničí s grantovou podporou na ak. rok 2018/2019

Referencie od študentov na zahraničné mobility v rámci programu ERASMUS+

Jana Debnárová, 3. ročník I. stupeň

V zimnom semestri som absolvovala študijný pobyt na Universita di Bologna - Alma Mater Studiorum. Erasmus môžem len odporučiť. Bologna je nádherné staré študentské mesto, čo znamená, že tam narazíte na knižnicu, alebo univerzitu doslova na každom rohu. Školy sú umiestnené v historických budovách, mesto je plné kultúry a študentov na bicykloch. Štúdium bolo náročne, to musím uznať. Museli sme sa tam veľmi veľa učiť. Hneď prvý deň sme si boli všetci spolu kúpiť ťažké knihy a museli sme hneď začať. V Bologni platí, ak sa nezačneš učiť od prvej hodiny, tak to nemáš šancu dohnať. Možno to znie trošku desivo, no mne osobne sa učenie veľmi páčilo, nakoľko mesto ponúka veľa študovní kam sme sa chodievali učiť. Aj profesori boli veľmi ústretoví. V skratke, štúdium je náročné, no dá sa to zvládnuť. Najlepšie spomienky mám na ľudí ktorých som tam stretla a na mojich spolubývajúcich ktorý mi prirástli k srdcu. Pobyt mi dal pocit, že sa o seba viem postarať a dokážem prekonať prekážky ktoré sa mi z počiatku zdali byť nezdolatelné.

Mária Čechová, 2. ročník II. stupeň

Ísť počas štúdia na Erasmus je príležitosť, ktorá sa neodmieta. Vybrala som si Poľsko, čo nie je na prvé počutie atraktívna krajina, ale verte mi, že po absolvovaní študijného pobytu na poľskej univerzite by každý zmenil názor. Študovala som v zimnom semestri v ak. roku 2015/2016 na Universytet Ekonomiczny w Katowiciach. Portfólio predmetov sa zhodovalo so študijným plánom z môjho odboru na domácej univerzite, preto bol proces po návrate z Erasmu veľmi jednoduchý. Úroveň univerzity bola veľmi dobrá, vyučujúci mali perfektnú angličtinu a aj forma výučby bola zaujímavá. Život v Poľsku je z pohľadu študenta výborný, všetko je lacné a dostupné. Výhodou štúdia v Katowiciach bolo aj letisko, z ktorého lieta Ryanair do celej Európy. Niekedy stačilo ostať aj v rámci krajiny - neďaleko Katowic je nádherný Krakow, o čosi ďalej, ale s ľahkou dostupnosťou, sú mestá, ktoré vyrazia dych - Wroclaw, Gdansk, Sopot...Erasmus+ mi dal skúsenosti a zážitky, ktoré mi ostanú na celý život a rozhodne odporúčam každému študentovi chopiť sa šance a vycestovať na študijný pobyt za hranice. Ďakujem EUBA a UE, že som mohla prežiť najkrajších 5 študentských mesiacov v Poľsku.

Martin Kamenca, 1. ročník II. stupeň

Študijný pobyt som absolvoval na WU Wirtschaftsuniversität vo Viedni v letnom semestri v akademickom roku 2015/2016. Univerzita je naozaj architektonistický skvost, je moderne vybavená a v areáli univerzity nechýbajú rôzne druhy služieb ako potraviny, kaviarne, reštaurácie atď. Na univerzite učia učitelia z celého sveta, s bohatými skúsenosťami a hodiny sú voľnejšie ako u nás, veľa sa diskutuje. O erasmus študentov je tam veľmi dobre postarané, pravidelne sa konajú rôzne eventy a výlety. Mesto Viedeň s jeho bohatou históriou a dobrou dopravou, myslím že nie je nutné predstavovať. Bývanie je síce drahšie, no nedá sa to nazvať ani internátom, skôr je to taký menší byt s kuchyňou a kúpeľňou.Som veľmi rád, že som sa prihlásil a absolvoval tento pobyt, získal som veľa cenných skúseností do života a na druhom stupni sa budem uchádzať znovu.

Bronislava Mateášová, 2. ročník II. stupeň

V priebehu štúdia na Ekonomickej univerzite som absolovala až dva študijné pobyty - počas bakalárskeho štúdia na Riga International School of Economics and Business Administration (RISEBA) v Lotyšsku a v priebehu inžinierkeho štúdia som strávila celý štvrtý ročník na Johannes Kepler University v rakúskom Linzi. Obe školy a najmä univerzitu v Linzi môžem vrelo odporučiť. Perfektná organizácia univerzity, moderný campus, vyučujúci z mnohých krajín a to všetko v krásnom útulnom meste. Univerzita okrem množstva výletov a akcií organizuje uvítacie kurzy spolu s kurzami nemčiny pre prichádzajúcich študentov, čo umožní výbornú aklimatizáciu do krajiny ako aj nadobudnutie vzťahov s novými spolužiakmi. Oba pobyty mi okrem zdokonalenia sa v jazykoch dali schopnosť byť samostatná, naučiť sa reagovať v rôznych situáciách, získať cenné skúsenosti a rozhľad ale najmä veľké množstvo kamarátov po celom svete. Program Erasmus+ by som odporučila každému študentovi.

Katarína Poništová, 1. ročník II. stupeň

Zahraničný pobyt som absolvovala na Wirtschaftsuniversität Wien v Rakúsku v akademickom roku 2015/2016. S danou univerzitou som bola nad mieru spokojná. Škola disponovala skvelým exteriérom a aj interným multifunkčným vybavením, tiež širokou škálou kvalitných vyučujúcich z celého sveta. Pred začatím semestra som sa zúčastnila Orientation program, v dĺžke jedného mesiaca, počas ktorého som mala možnosť spoznávať krásy a zvyklosti Rakúska. Taktiež na dennej báze som navštevovala Pre-semester German Courses. Danú univerzitu vrelo odporúčam, no čo sa týka Erasmus+ je zameraná len pre študentov bakalárskeho štúdia. Ak by ste potrebovali pomôcť s orientáciou na stránke, prípade výberom predmetov, neváhajte ma kontaktovať, rada poradím. Študijná mobilita je skvelá skúsenosť, ktorá pomáha človeku k samostatnosti, lepšej orientácii, zlepšuje odborné aj multikultúrne znalosti a taktiež uzatvára priateľstva po celom svete, odporúčam ju zažiť každému študentovi.

Zuzana Mináriková, 2. ročník II. stupeň

Univerzitu ISM University of Management and Economics vo Vilniuse extrémne odporúčam. Je úplne iná ako naše slovenské školy. Pôvodne to nebola škola, ale spoločnosť, ktorú si firmy platili za školenie svojich zamestnancov. Záujem bol však stále vyšší a aj súkromné osoby mali záujem sa u nich vzdelávať, tak sa rozhodli založiť univerzitu. Ostatní študenti si platia obrovské sumy za možnosť tam študovať, ale vďaka Erasmu som tam mohla byť bez poplatkov. Všetko prebieha v angličtine, nie je predmet, ktorý by ste preto nemohli študovať. Druhý stupeň je veľmi zaujímavo riešený, umožňuje aby už všetci naplno pracovali. Hodiny sú stanovené vždy na večer a nevyučuje sa ako u nás všetkých 5 predmetov naraz, ale vždy sa vyučuje 2-3 týždne len jeden predmet, nasleduje skúška a potom ďalší predmet. Diskusie sú preto aj živšie a človek si vie lepšie pamätať a spájať informácie z jednotlivých prednášok. Tiež sme vďaka tomuto systému mali prednášajúcich z praxe a z celého sveta, pretože odskočiť si na dva týždne je ľahšie ako ísť niekam na pol roka. Medzi ďalšie výhody patrí, že je škola v centre mesta, v historickej budove, ktorá bola pôvodne kláštorom. V knižnici majú tiež nespočet dobrých aj moderných ekonomických, motivačných a iných kníh.
Aj štát Litva je dobrá voľba. Jediné, čo mi tam chýbalo boli hory, ale ceny sú tam podobné ako na Slovensku a veľmi ľahko sa dá precestovať viacero ďalších krajín. Ja som konkrétne k Litve pridala ešte ďalších 6.

FaLang translation system by Faboba

Interreg Central Europe projekty, do ktorých je fakulta zapojená

ENTER transfer for Combinations

RESTAURA for Combinations

Chcete byť informovaný o aktuálnom dianí na fakulte?