Vážení študenti, v každom akademickom roku môžete požiadať o udelenie štatútu študenta so špecifickými potrebami.

Možnosť požiadať majú študenti s týmto druhom zdravotného znevýhodnenia:

  1. zrakové postihnutie (nevidiaci, slabozraký),
  2. sluchové postihnutie (nepočujúci, nedoslýchavý),
  3. telesné postihnutie dolných končatín,
  4. telesné postihnutie horných končatín,
  5. chronické ochorenie (cystická fibróza, epilepsia, skleróza multiplex, transplantácia orgánu alebo tkanív, srdcovo-cievne ochorenie, neurologické ochorenie, progresívne ochorenie),
  6. zdravotné oslabenie (dlhodobá choroba a následne zdravotné oslabenie, rekonvalescencia, alebo znížená odolnosťou voči chorobám, tendencie k recidíve choroby alebo študent s ohrozením zdravia v dôsledku vplyvu nevhodného prostredia, životného režimu, nesprávnej výživy),
  7. psychické ochorenie (aktuálny psychický stav alebo dlhodobejšie psychická porucha psychického zdravia ovplyvňuje schopnosť plniť si študijné povinnosti v štandardnom režime),
  8. autizmus alebo iná pervazívna vývinová porucha ( Aspergerov syndróm a pod.),
  9. poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia, dyskalkúlia, dysortografia).

 Pre získanie štatútu študenta so špecifickými potrebami je potrebné:

Dôležité upozornenia:

  • Platnosť štatútu špecifických potrieb je priznaný a platný na jeden akademický rok.
  • Podporné služby a primerané úpravy sú nastavené tak, aby organizácia štúdia študentov so špecifickými potrebami zodpovedala porovnateľným podmienkam, ako u bežných študentov.
  • Štatút študenta so špecifickými potrebami nie je nástrojom na redukciu učebnej látky, ale nástroj podpory na vytvorenie adekvátnych podmienok zohľadňujúcich zdravotné znevýhodnenie študenta. Primerané úpravy a podporné služby sú poskytované tak, aby neznižovali akademické štandardy, nároky na osvojenie vedomostí, zručností a kompetencií potrebných pre získanie kvalifikácie v danom študijnom programe.
  • Lekárske správy a informácie o zdravotnom stave sú dôverné. S týmito informáciami pracuje výhradne koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami.

 

Termín podania žiadosti:

Najneskôr do 31.9. príslušného akademického roka (V ojedinelých prípadoch kedykoľvek v priebehu akademického roka)

 

Po obdržaní rozhodnutia o zaradení do evidencie študenta so špecifickými potrebami, študent je povinný na začiatku príslušného semestra:

  • Informovať učiteľov v príslušnom semestri o svojich špecifických potrebách.
  • Predložiť učiteľom rozhodnutie o zaradení do evidencii študentov so špecifickými potrebami.

Pre viac informácií kliknite na www.euba.sk

Kontakt

GAŽOVÁ ADAMKOVÁ, Hana, Mgr., PhD.

GAŽOVÁ ADAMKOVÁ, Hana, Mgr., PhD.

odborná asistentka

D6.38 +421 2 6729 5638

Poskytovanie študentských pôžičiek upravuje Zákon 200/1997 Z.z. o Študentskom pôžičkovom fonde „ďalej len ŠPF“.

Žiadosť o pôžičky si môže študent podať na fakulte vždy do 10.10. príslušného ak. roka. Fakulta ich postupuje hromadne na ŠPF. Študent si môže dodatočne podať žiadosť aj po tomto termíne, najneskôr do 31.03. kalendárneho roka. Žiadosť po termíne si však musí študent na ŠPF doručiť sám.

Podrobné informácie aj tlačivá žiadostí na jednotlivé druhy pôžičky nájdete na stránke www.spf.sk

Sociálne štipendium

Študentom študijných programov prvých dvoch stupňov štúdia (bakalárskych a inžinierskych študijných programov) a študijných programov podľa § 53 ods. 3 zákona o vysokých školách, ktorí majú trvalý pobyt v Slovenskej republike alebo študentom, ktorým bol udelený azyl, bola poskytnutá doplnková ochrana alebo bolo poskytnuté dočasné útočisko, sa na základe splnenia ustanovených podmienok priznáva sociálne štipendium. Sociálne štipendium prispieva na úhradu nákladov spojených so štúdiom.

Základné informácie pre žiadateľov o priznanie sociálneho štipendia

Informácie na podávanie žiadostí o priznanie sociálneho štipendia

Tlačivá k žiadosti o priznanie sociálneho štipendia (na stiahnutie): 

Úplné znenie vyhlášky MŠ SR č. 102/2006 Z. z. o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl v znení neskorších predpisov

Štipendijný poriadok EU v BA

 

Tehotenské štipendium 

Tehotnej študentke, ktorá má trvalý pobyt v Slovenskej republike a nemá nárok na výplatu tehotenského[1] sa v období od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom priznáva tehotenské štipendium, najmä na účel pokrytia zvýšených výdavkov spojených so zdravotným stavom študentky, špeciálnymi materiálnymi potrebami a s prípravou na narodenie dieťaťa. Na tehotenské štipendium má študentka právny nárok (§ 96b zákona č. 131/2002 Z .z. o vysokých školách v platnom znení).

Za študentku sa na účely tehotenského štipendia považuje aj osoba, ktorej bolo štúdium prerušené z dôvodu tehotenstva.

Tehotenské štipendium sa priznáva na základe písomnej žiadosti študentky. 

Postup podania žiadosti o tehotenské štipendium a prílohy sú uvedené ďalej:

Opatrenie č. 3/2021 k poskytovaniu tehotenského štipendia študentkám EU v Bratislave

Príloha 1 – Žiadosť o priznanie tehotenského štipendia

Príloha 2 – Potvrdenie o tom, že začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom

Príloha 3 – Potvrdenie sociálnej poisťovne o tom, že vznikol nárok na výplatu tehotenského

Príloha 4 – Rozhodnutie o priznaní tehotenského štipendia

Motivačné štipendium sa podľa § 96a, ods. 1 zákona o vysokých školách priznáva:

a) v študijných odboroch určovaných v metodike Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej aj ako „ministerstvo školstva“) na základe analýz a prognóz vývoja trhu práce so zohľadnením študijných výsledkov predchádzajúceho štúdia; ak ide o študenta študijného programu prvého stupňa, v prvom roku štúdia sa zohľadnia študijné výsledky z posledného roka štúdia na strednej škole,

b) za vynikajúce plnenie študijných povinností, dosiahnutie vynikajúceho výsledku v oblasti štúdia, výskumu, vývoja, umeleckej alebo športovej činnosti.

Podmienky pre priznávanie motivačného štipendia upravuje. 

 Motivačné štipendium je možné priznať za:

1.vynikajúce plnenie študijných povinností

Motivačné štipendium za vynikajúce plnenie študijných povinností sa priznáva študentom v študijných programoch v dennej a externej forme štúdia I. a II. stupňa, okrem študijných programov III. stupňa. Kritériom pre priznanie motivačného štipendia za vynikajúce plnenie študijných povinností je vážený študijný priemer (vypočítaný spôsobom stanoveným študijným poriadkom EU v BA) dosiahnutý v akademickom roku, ktorý predchádza akademickému roku, v ktorom sa toto štipendium priznáva. O motivačné štipendium za vynikajúce plnenie študijných povinností študent nežiada. Študentinavrhnutína motivačné štipendium za vynikajúce plnenie študijných povinností budú kontaktovaní študijným oddelením začiatkom ZS príslušného ak. roka. 


2. Motivačné štipendium za dosiahnutie vynikajúceho výsledku v oblasti štúdia, výskumu a vývoja, umeleckej alebo športovej činnosti, možno priznať najmä za:

    1. za dosiahnutie vynikajúceho výsledku v oblasti štúdia (napr. za vynikajúce študijné výsledky počas celého štúdia),
    2. za dosiahnutie vynikajúceho výsledku v oblasti ekonomického výskumu (napr. mimoriadne kvalitnú záverečnú prácu, umiestnenie sa v súťaži ŠVOČ, úspech v národnej, medzinárodnej súťaži)
    3. za dosiahnutie vynikajúceho výsledku v oblasti umenia a športu (úspešná reprezentácia fakulty a SR) a iné významné aktivity.

Tento druh motivačného štipendia sa študentovi obvykle priznáva v akademickom roku, v ktorom nastala skutočnosť, za ktorú sa priznáva.

Podávanie návrhov na priznanie motivačného štipendia za úspešnú reprezentáciu SR, EU a fakulty a za dosiahnuté výsledky v umeleckých, športových a vo vedomostných súťažiach.

Študent, ktorý dosiahol individuálny úspech v oblasti výskumu, umenia a športu (mimo EU), môže byť finančne ocenený formou motivačného štipendia.

Návrh na takého ocenenie je treba podať písomnou formou na hlavičkovom papieri napr. klubu, ktorý Vás na súťaž vyslal (originál). 

Návrh musí byť zdôvodnený a doložený hodnoverným dokladom o dosiahnutom výsledku.

Návrh musí obsahovať nasledovné údaje:

  • meno a priezvisko študenta (ak ide o kolektívny šport aj počet ďalších členov tímu),
  • stupeň štúdia a študijný program (podľa toho, v ktorom stupni študoval pri dosiahnutí výsledku),
  • názov ocenenia (napr. názov súťaž, v rámci ktorej bol výsledok dosiahnutý, vrátane popisu dosiahnutého výsledku – napr. Zimná univerziáda 2020, skok do výšky),
  • dosiahnutý výsledok (napr. 1. miesto v kategórii juniorov),
  • organizátor podujatia, termín a miesto konania,
  • zdroj overenia výsledku (napr. web stránka; ak neexistuje web stránka, treba inak dokladovať dosiahnutý výsledok – napr. kópia diplom, výsledkovej listiny apod.),
  • účastníci – počet účastníkov podujatia, z koľkých štátov a spôsob nominácie.

Návrhy na priznanie motivačného štipendia za šport a umenie je možné podať vždy do 10. júna príslušného kalendárneho roka. 

Návrhy sa podávajú osobne na č. d. D5.38 u p. Mgr. S. Bielikovej. 

K návrhu je treba zvlášť uviesť číslo bankového účtu, na ktorý bude priznané motivačné štipendium zaslané a e-mailovú adresu, prípadne telefonický kontakt.

Fakulta podnikového manažmentu poskytuje svojim študentom:

  • sociálne štipendiá,
  • motivačné štipendiá.

Sociálne a motivačné štipendiá na FPM vybavuje Sociálne oddelenie.

 

BIELIKOVÁ, Slávka, Mgr.

BIELIKOVÁ, Slávka, Mgr.

Referentka pre sociálne záležitosti študentov

Prijímacie konanie pre II. stupeň štúdia D5.38 +421 2 6729 5538

pondelok     08:30 - 12:00 hod.
utorok 08:30 - 12:00 hod.
streda 08:30 - 12:00 hod.
štvrtok 08:30 - 12:00 hod.
piatok 08:30 - 12:00 hod.