V letnom semestri  akademického roku 2023/2024 pokračoval úspešný cyklus inšpiratívnych prednášok odborníkov z praxe – zástupcov excelentných líderských slovenských firiem zameraných na udržateľné podnikanie v rámci predmetu „Aktuálne trendy v environmentálnom a sociálnom podnikaní“, gestorovaného doc. Ing. Mgr Gabrielou Dubcovou, PhD. a moderovaný aj PhDr. Ing. Sylviou Bukovovou, PhD.

Študenti v rámci tohto predmetu, zameraného na udržateľný rozvoj a etiku podnikania, majú možnosť veľmi zaujímavou formou získať poznatky z reálnej podnikovej praxe - z podnikov, ktoré úspešne, svojou každodennou činnosťou dokazujú, že presadzovanie a dodržiavanie princípov trvalo udržateľného rozvoja v ich sociálnej a environmentálnej dimenzii je v súčasnosti nevyhnutným predpokladom konkurencieschopnosti, existencie i ďalšieho rozvoja každého podniku.

Odborníci z radov zodpovedných malých a stredných firiem zo súkromného i neziskového sektora prezentovali počas celého semestra študentom inovatívne riešenia spoločenských výziev súčasnosti v rámci svojej podnikateľskej činnosti s ohľadom na environmentálne a sociálne aspekty. Predstavili svoje podnikanie v rôznych oblastiach -  napr. férovú výrobu čokolády na svetovej úrovni, poskytovanie sociálnych služieb a sociálneho poradenstva najmä ženám a matkám s deťmi, ktoré sa nachádzajú v krízových životných situáciách,  činnosť 1. sociálneho podniku  na Slovensku – príklad excelentnej sociálnej inklúzie znevýhodnených skupín obyvateľstva, model rodinnej firmy zaoberajúcej sa ekologickou produkciou zdravých potravín zo sóje, ekologickú produkciu medu a potravinárskych i kozmetických výrobkov z tejto suroviny, výrobu čerstvej, vzduchom chladenej a hlboko zmrazenej hydiny a na výrobu hydinových výrobkov s najmodernejšími postupmi a technológiami, ktoré spĺňajú všetky hygienické, veterinárne i exportné kritériá nielen európskeho trh, rôzne spôsoby ošetrovateľskej a sociálnej pomoci a odbornú nepretržitú sesterskú, lekársku a sociálnu starostlivosť vo forme krátkodobých ale aj dlhodobých pobytov pre chorých občanov, najmä bezvládnych seniorov, či obchodný model udržateľnej módy zo secondhandu.

Študenti veľmi pozitívne reagovali na zaujímavé prezentácie, s veľkým záujmom si ich vypočuli a kládli množstvo otázok. Vyjadrili svoje prekvapenie, že na Slovenskú existujú takéto úspešné inovatívne firmy, pretože často o nich ešte vôbec nemali informácie. Pozitívne ocenili aj fakt, že na základe týchto prednášok sa im otvorili nové obzory a získali lepšiu predstavu o svojom ďalšom pôsobení v praxi po skončení štúdia. Prípadové štúdie firiem:

V mene našich študentov/participantov kurzu vyjadrujeme srdečné poďakovanie (i takouto formovou) všetkým zainteresovaným subjektom  za ich inšpiratívnu angažovanosť, priateľskú erudovanú kooperáciu a veľmi atraktívny motivačný metodický udržateľný vklad pre formovanie morálneho spoločenského povedomia v prospech etického správania v oblasti ESG u mladých perspektívnych manažérov a ekonómov do budúcnosti.