V stredu 3.11.2021 sme mali možnosť, v rámci predmetu Podnikateľské prostredie v Európskej únii, „na pôde“ Ekonomickej univerzity privítať poslanca Európskeho parlamentu pána Vladimíra Bilčíka.

Prednáška z praxe, ktorá bola realizovaná, vzhľadom na opatrenia súvisiace s celosvetovou pandémiou Covid 19, online, bola  zameraná na veľmi aktuálnu tému „Boja s dezinformáciami“, ktorá rezonuje vo viacerých oblastiach hospodárskeho a spoločenského života.

Pán europoslanec veľmi pútavým spôsobom študentom priblížil súčasné iniciatívy Európskej únie v snahe eliminovať dezinformácie a hoaxy, ktorých nárast je markantný práve v súvislosti so súčasnou situáciou kedy influenceri, sociálne siete a platformy získavajú čoraz väčší priestor a vplyv na spotrebiteľov a občanov v rámci celého sveta. Európskou úniou pripravovaný Digital Services Act by mal byť, podľa jeho slov, jedným z nástrojov a sankčným mechanizmom, ktorý zabezpečí väčšiu zodpovednosť platforiem za šírenie obsahu a v boji s dezinformáciami by mal byť nápomocný aj ďalší pripravovaný nástroj Akčný plán pre demokraciu.

47 študenti, ktorí sa prednášky zúčastnili veľmi pozitívne ocenili nielen samotnú možnosť stretnutia a diskusie s pánom Bilčíkom, jeho otvorený a ľudský prístup...z ich reakcií čo bolo na prednáške najzaujímavejšie je možné spomenúť napríklad:

„ Potrebu vzdelávania a informovania staršej generácie o vplyve sociálnych sietí a šírení dezinformácií...“

„ Potrebu spojenia členských štátov EÚ a krajín mimo tohto priestoru v boji s dezinformáciami...“

„ Určenie pravidiel na sociálnych sieťach – snaha o spoločné európske riešenie ako urobiť online priestor bezpečnejším...“

„ Pochopenie rozdielu medzi dezinformáciou a misinformáciou ...“

Za Ekonomickú univerzitu a Fakultu podnikového manažmentu, v rámci ktorej bolo možné túto prednášku z praxe realizovať, chceme pánovi poslancovi Bilčíkovi aj touto cestou poďakovať za ochotu realizovať túto prednášku, čas, ktorý venoval stretnutiu so študentmi a informácie, s ktorými sa s nami podelil. V súčasnej náročnej dobe želáme hlavne pevné zdravie a vyslovujeme nádej, že prednášku sa nám opäť podarí zrealizovať aj v budúcom akademickom roku, ktorý bude, veríme už bez obmedzení spôsobených pandémiou Covid 19.

zdroj obrázka: wikipedia.org