Mladí ľudia sa stávajú hnacou silou zmien v európskych regiónoch

 

Obec Alba Iulia ako vedúci partner projektu zorganizovala v máji 2025 oficiálne otváracie podujatie projektu ForYouth. Projekt s názvom "Finding new ways to engage, connect and empower youth" (ForYouth) je financovaný z programu Interreg Europe na roky 2025 – 2029 v rámci cieľa politiky 6 – Lepšia správa vecí verejných, špecifický cieľ – Riadenie politiky.

Cieľom projektu ForYouth je podporiť európske regióny pri rozvoji a zlepšovaní verejných politík, ktoré podporujú zapojenie mladých ľudí do občianskeho a demokratického života. Prostredníctvom spoločného procesu vzdelávania a výmeny osvedčených postupov medzi verejnými orgánmi a aktérmi občianskej spoločnosti sa program ForYouth snaží preklenúť priepasť medzi mladými ľuďmi a rozhodovacími inštitúciami. Týmto spôsobom budú mladí ľudia povzbudzovaní, aby zmysluplne prispievali k pokroku a rozvoju spoločnosti.

Na online úvodnom podujatí sa spolu s vedúcim projektu stretli zástupcovia siedmich partnerov projektu:

  • Mesto Šibenik – CHORVÁTSKO
  • Medziobecné spoločenstvo Beira Baixa – PORTUGALSKO
  • Obec Storfors – ŠVÉDSKO
  • Obec Murcia – ŠPANIELSKO
  • Ekonomická univerzita v Bratislave ( v zastúpení Fakulty podnikového manažmentu)– SLOVENSKO
  • Mesto Magdeburg – NEMECKO
  • Obec Sireți – MOLDAVSKO

Partneri spoločne analyzujú existujúce politiky, identifikujú výzvy a vypracujú akčné plány na vytvorenie udržateľných mechanizmov pre aktívnu účasť mladých ľudí vo svojich komunitách.

Počas úvodného stretnutia projektu ForYouth predstavila obec Alba Iulia celkové ciele iniciatívy na nasledujúce štyri roky. Nasledovalo predstavenie partnerov projektu, ako aj diskusie o finančných záležitostiach, komunikačných stratégiách a šírení aktivít.

Zapojenie mládeže má zásadný význam vo všetkých oblastiach politiky, ktoré ovplyvňujú ich životy, ako sa uvádza v stratégii EÚ pre mládež (2019 – 2027). Projekt navrhuje vyvinúť schémy a nástroje, ktoré rezonujú s mladými ľuďmi, povzbudzujú ich, aby posilnili svoj hlas v rozhodovacích procesoch využívaním zdrojov a podporou medzisektorovej spolupráce.

Inovatívny charakter projektu je daný témou a tiež štruktúrou jeho partnerstva. Táto téma, ako zosúladenie mestských stratégií so záujmami mládeže, bola medzerou medzi príslušnými regiónmi a partnerstvom - pretože znovu spája regióny s takými extrémnymi špecifikami týkajúcimi sa mládeže: niektoré sa vyznačujú mimoriadne nízkou pôrodnosťou a starnutím obyvateľstva a na druhej strane niektoré, kde je na rozdiel od mnohých iných oblastí vysoký počet mladého obyvateľstva.

Celkovým cieľom je zlepšiť politiky, ktoré umožňujú aktívnu účasť mládeže na rozhodovacích procesoch a živote komunít, čo vedie k formovaniu prostredia, v ktorom sa mladí ľudia cítia oprávnení zmysluplne prispievať k spoločenskému pokroku a rozvoju. Tento hlavný cieľ sa dosiahne zameraním sa na:

  • Riešenie prekážok a administratívnych prekážok pri vytváraní pocitu ocenenia mládeže a pri presviedčaní, aby zvážili vyhliadky na usadenie sa vo svojom rodisku a aktívne sa zapájali do komunity;
  • Zapojenie zainteresovaných strán;
  • Prenos vedomostí a skúseností z týchto vyspelých regiónov do tých, ktoré majú nižšie riešenia pre mládež;
  • vytváranie nástrojov a mechanizmov na základe získaných skúseností;
  • Dosiahnutie sociálnej inklúzie, začlenenie mladých emigrantov, začlenenie mladých diaspór.

To všetko sa uskutoční v rámci územnej spolupráce medzi partnerskými regiónmi a prostredníctvom výmeny osvedčených postupov v oblasti zapojenia mládeže.

Viac informácií o projekte ForYouth je k dispozícii na webovej stránke: https://www.interregeurope.eu/foryouth

Ekonomická univerzita v Bratislave za účelom šírenia pozitívneho povedomia a propagácie organizovaných verejných akcií, vyhotovuje obrazové a zvukové záznamy, ktoré zverejňuje na svojej webovej stránke. V prípade výhrad k zverejneným obrazovým a zvukovým záznamom si uplatňujte tieto výhrady písomne na e-mail: . Kompletné informácie k spracúvaniu osobných údajov tu.